Достапни линкови

logo-print

Меркел за намалување на приливот на бегалци


Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека таа сака да запре приливот на бегалци во ЕУ, а во исто време да останат отворени границите на блокот. Според неа, многу е важно да се постигне, намалување на протокот на бегалци, но и да се зачува слободата на движење на луѓето во ЕУ.

Во Германија во минатата година биле регистрирани речиси милион и сто илјади баратели на азил. Околу 40 отсто од нив биле од Сирија, потоа од Авганистан и од Ирак.

XS
SM
MD
LG