Достапни линкови

logo-print

Јордан со осуда за Иран поради Саудиска Арабија


Протести по егзекуцијата на свештеникот Нимр ал Нимр.

Протести по егзекуцијата на свештеникот Нимр ал Нимр.

Јордан го повика иранскиот амбасадор во Аман со цел да го осуди нападот на амбасадата на Саудиска Арабија во Техеран и мешањето на Иран во работите на земјата. Тензиите меѓу Иран и Саудиска Арабија беа покренати откако официјален Ријад го егзекутираше проминентниот шиитски свештеник Нимр ал Нимр. По егзекуцијата ирански демонстранти упаднаа во амбасадата на Саудиска Арабија во Техеран откако врховниот лидер Ајатолахот али Хаменеи најави одмазда.

XS
SM
MD
LG