Достапни линкови

logo-print

Критики за мерките на Обама за контрола на оружјето


Пол Рајан

Пол Рајан

Претседателот на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес Пол Рајан изјави дека едностраната мерка на претседателот Барак Обама да ја прошири проверката на купувачите на оружје сигурно ќе се најде на суд. Републиканецот Рајан изјави дека што и да направи Обама може да биде поништено кога републиканец во ноември годинава ќе биде избран за нов претседател на САД. Според него, Обама никогаш не го почитувал правото на сигурно и легално поседување на оружје. „Наместо да се фокусира врз криминалците и терористите, тој оди против граѓаните кои најмногу го почитуваат законот“, изјави Рајан.

XS
SM
MD
LG