Достапни линкови

logo-print

ИД со напади во северозападен Ирак


Милитантите на Исламската држава започнаа офанзива во близина на градот Хадиџа во северозападен Ирак. Меѓународната коалиција предводена од САД соопшти дека на офанзивата возвратиле ирачките безбедносни сили со нивна воздушна поддршка. Американскиот полковник Стив Ворен изјави дека околу 100 милитанти биле убиени. Во борбите загинале и 25 припадници на ирачките сили.

XS
SM
MD
LG