Достапни линкови

logo-print

Русија ги нарушила правата на антивладин активист


Илустрација

Илустрација

Европскиот суд за човекови права во Стразбур донесе пресуда дека руските власти ги прекршиле правата на активист кој учествувал во продемократските протести во земјата. Според пресудата, властите не биле праведни спрема Јевгениј Фрумкин кој беше притворен 15 дена во 2012 година, бидејќи не ги послушал наредбите на полицијата.

Фрумкин учествуваше во протестите против претседателот Владимир Путин кои станаа насилни по судирите на демонстрантите со полицијата. Судот истакна дека Фрумкин поминал една ноќ во притвор без да биде обвинет и рускиот суд одбил да ги објасни причините за неговото апсење.

XS
SM
MD
LG