Достапни линкови

logo-print

Пронајдени тела на мигранти на брегот на Егејското море


Турските власти соопштија дека тела на најмалку 16 мигранти биле пронајдени на две одделни локации на крајбрежјето на Егејското море откако чамците во кои се превезувале потонале додека се обидувале да стигнат до грчкиот остров Лезбос. Седум тела, меѓу кои и на една жена и дете биле пронајдени на брегот на Дикили, по само неколку часа откако беа пронајдени девет тела на мигранти на плажата кај Ајвалик. Турската крајбрежна стража е во потрага по преживеани. Осум мигранти биле спасени.

XS
SM
MD
LG