Достапни линкови

logo-print

Руски војници во соборувањето на Малезискиот авион


Холандските обвинители ги истражуваат наводите на новинарската организација Белинкет со седиште во Британија дека најмалку 20 руски војници биле инволвирани во уривањето на малезискиот патнички авион над источна Украина во 2014 година. Оваа група соопшти дека идентификувала над 100 руски војници кои можеле да знаат за движењето на ракетниот лансер со кој бил соборен авионот Боинг 777 при што загинаа 298 луѓе. Дваесет од нив, како што се наведува, директно биле вклучени во лансирањето на ракетата.

XS
SM
MD
LG