Достапни линкови

logo-print

Британија со истрага за видео на ИД


Британските безбедносни сили соопштија дека истражуваат видео на милитантната група Исламска држава во кое се закануваат за спроведување терористички напади против земјата. Тие се во потрага по индиции за идентитетот на маскираниот маж кој зборува со британски акцент во видеото пред да застрела едно лице во главата кое наводно било британски шпион.

Маскираниот милитант најавува дека Исламската држава наскоро ќе ја нападне Британија. Убиството на четири други лица кои биле обвинети дека се шпиони за Британија и кои биле застрелани од други милитанти исто така е прикажано на видеото, кое вчера беше објавено на интернет.

XS
SM
MD
LG