Достапни линкови

logo-print

Упасени 42 лица во Пакистан поврзани со ИД


Пакистанскиот министер за правда Рана Санаулах изјави денеска дека локалните власти од покраината Пунџаб уапсиле 42 лица кои се осомничени дека имаат врски со милитантната група Исламска држава. Според него, апсењата биле спроведени изминатиот викенд низ неколку градови во покраината како резултат на докази собрани за време на рациите при крајот на декември. Во рациите на 29 декември беа уапсени осум лица поврзани со милитантната група кои планирале да воспостават терористичка мрежа и да спроведат напади во Пакистан.

XS
SM
MD
LG