Достапни линкови

logo-print

Во Јемен завршува прекинот на огнотСаудиската коалицијата која во Јемен ги бомбардира бунтовниците што се подржани од Иран, денеска прогласи прекин на огнот што беше на сила од минатиот месец. Прекинот на огнот се заврши поради континуираните напади на бунтовниците, вклучувајќи и напади со балистички проектили и бомбардирања,соопштија официјални претставници на коалицијата.Прекинот на огнот беше објавен на 15 декември, но беше повреден на дневна основа од двете страни. Во Јемен девет месеци има борби меѓу провладините борци и шиитските бунтовници. Во судирите загинаа речиси 6.000 луѓе.

XS
SM
MD
LG