Достапни линкови

logo-print

Ирачките сили ја проширија контролата во РамадиИрачките сили ја проширија нивната контрола во централниот град Рамади додека тие продолжуваат да се ослободуваат од присуството на џебови на милитантите на Исламска држава во градот. Со проширувањето ирачките војници вчера дозволија стотици заробени цивили, да избегаат од областите, кои биле под контрола на милитантите. Некои семејства преплашени мавтаа со бели знамиња додека излегуваа од домовите. Официјални претставници соопштија дека ирачките сили ја презеле контролата врз земјоделскиот колеџ во градот а дека војниците се и во неколку други населби. Владата на 27 декември објави дека го освоила центарот на Рамади, главниот град на западната провинција Анбар.

XS
SM
MD
LG