Достапни линкови

logo-print

Иран ќе ги зголеми капацитетите на ракетната програма


Ирански официјални лица тврдат дека Иран ќе ги зголеми капацитетите на иранската ракетна програма,по извештаите од Вашингтон за нови санкции против Техеран,поради тестирањето на балистички проектили во октомври. "Се додека САД го поддржуваат Израел ние ќе го прошируваме нашите ракетни можности", изјавизаменик-шефот на Исламската револуционерна гарда ", бригадниот генерал Хосеин Салами.Говорејќи за време на петочната молитви на 1 јануари, Салами додаде дека Иран нема доволно простор за складирање на своите проектили. "Сите наши депоа и подземни објекти се преполни", рече тој. Министерот за одбрана Хусеин Дегхан рече дека Иран никогаш не се согласил да дозволи ограничувања на нејзината програма за балистички проектили.

XS
SM
MD
LG