Достапни линкови

logo-print

Повторно прекин на струјата во Крим


Претставници на Крим соопштија дека Украина го прекинала снабдувањето со електрична енергија на Крим. До ова доаѓа по еден месец откако саботери ги оштетиле далновидите што водат до овој полуостров кој во минатата година беше анкетиран од Русија. Украина соопшти дека прекинот бил поради дефект на заштитната опрема на далноводите кои водат до Крим. Поради ова околу 2 милиона жители на полуостровот се без редовно снабдување со струја.

XS
SM
MD
LG