Достапни линкови

logo-print

Русија бара од Турција да го уапси убиецот на пилотот


Марија Захарова

Марија Захарова

Официјална Москва побара од Анкара да го уапси бунтовникот кој тврди дека го убил пилотот на рускиот авион соборен во минатиот месец над сириската граница од турски воени авиони. „Бараме турските власти да преземат итни чекори за апсење на Алпарслан Челик и неговите соучесници и да ги изведат пред лицето на правдата поради убиството на рускиот пилот, рече портпаролот на руското МНР Марија Захарова. Двајцата пилоти од соборениот руски авион Су-24 се катапултираа, но на еден од нив, додека се спуштал со падобранот кон земјата, пукале бунтовници и го убиле. Односите на Москва и Анкара се многу затегнати откако на 24 ноември Турција го собори рускиот авион, по што Русија на Турција и воведе економски санкции.

XS
SM
MD
LG