Достапни линкови

logo-print

Над милион бегалци во Европа годинава


Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации соопшти дека годинава над милион мигранти преку море стигнале во Европа. Тоа е скоро пет пати повеќе отколку во претходната година. Половина од мигрантите се од Сирија, по што следуваат оние од Авганистан. Најмногу од нив стигнале во Европа преку Егејско море, односно од Турција во Грција. Се верува дека скоро 4 илјади мигранти се удавиле.

XS
SM
MD
LG