Достапни линкови

logo-print

Потврдена кандидатурата за премиер на Молдавија


Јон Стурца

Јон Стурца

Уставниот суд на Молдавија ја потврди номинацијата на прозападниот бизнисмен Јон Стурца да биде премиер на таа земја. Таа му беше оспорена од група опозициски пратеници кои сметаа дека претседателот Николае Тимофти ја злоупотребил функцијата со тоа што го номинирал Стурца без да го консултира парламентот. Сега за него треба да гласа и парламентот на седница закажана за 4 јануари.

XS
SM
MD
LG