Достапни линкови

Примирјето во Украина се покршливо


Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер

Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер

Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер предупреди дека примирјето меѓу украинските владини сили и проруските сепаратисти станува се покршливо. „Иако ситуацијата во источна Украина исчезна од насловите, нема причина да седиме со скрстени раце. Примирјето е се покршливо“, изјави тој, додавајќи дека двете страни треба да продолжат да го остваруваат договореното. За денеска е најавен телефонски разговор меѓу лидерите на Украина, Русија, Франција и Германија на кој ќе се бидат разгледани резултатите од спроведувањето на мировниот договор во источна Украина.

XS
SM
MD
LG