Достапни линкови

logo-print

Ирачкиот премиер го посети ослободениот Рамади


Ирачкиот премиер Хаидер ал Абади

Ирачкиот премиер Хаидер ал Абади

Ирачката национална телевизија јави дека премиерот Хаидер ал Абади пристигнал во Рамади со цел да го одбележи ослободувањето на градот од милитантната група Исламска држава. Ирачкиот командант, генералот Ахмед ал Белави заедно со премиерот оствариле средби со претставници на безбедносните сили и на локалните власти.

Ирачката војска вчера целосно го ослободи градот Рамади, по што Абади вети дека Ирак ќе биде ослободен од милитантите. Тој во телевизиско обраќање изјави дека наскоро ќе биде ослободен и градот Мосул, што според него, ќе претставува последен удар врз екстремистите.

XS
SM
MD
LG