Достапни линкови

logo-print

Гласање за доверба на владата на Црна Гора


Премиерот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ

Премиерот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ

Премиерот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ побара гласање за доверба на неговата влада по неколку неделните протести против зачленувањето на таа земја во НАТО. „Се постави прашањето дали оваа влада има поддршка во парламентот“, изјави тој во Подгорица, оценувајќи дека приклучувањето кон Алијансата претставува најдобар интерес на Црна Гора. Во изминативе месеци опозицијата побара оставка од Ѓукановиќ. Доколку премиерот не обезбеди доволно пратеници во парламентот на гласањето предвидено во почетокот на идната година, тој треба да свика нови избори, но останува на функцијата додека не се избере нов премиер. Црна Гора доби покана од НАТО на 2 овој месец.

XS
SM
MD
LG