Достапни линкови

logo-print

Собранието ќе гласа за законот за исклучените од парно


Пратениците во Собранието на Македонија денеска треба да гласаат за Предлог законот за дополнување на Законот за енергетика во прво читање поднесен од пратеничките групи на СДСМ, НСДП и ЛДП, со кој се бара исклучените од системот за греење во Скопје да се ослободат од наметната обврска да плаќаат фиксен надомест за ангажирана моќност. Според предлагачите, станува збор за обид да се исправи неправдата на граѓани кои со нелогичен правилник на Регулаторната комисија за енергетика се натерани да плаќаат за услуга што не ја користат. Станува збор за над 12 илјади граѓани кои затоа што индиректно користеле топлинска енергија се принудени да плаќаат за тоа.

XS
SM
MD
LG