Достапни линкови

logo-print

Осуден новинар во Азербејџан за велепредавство


Азербејџанските власти осудија проминентен новинар на шест години затвор под обвинение дека бил шпион на Ерменија. Групи за човекови права соопштија дека случајот е политички мотивиран.

Рауф Миркадиров е осуден за велепредавство, соопшти неговиот адвокат Фауд Агајев. Обвинителството соопшти дека Миркадиров бил регрутиран од ерменската тајна служба во 2008 година и го снабдувал Ереван со информации за Азербејџан. Миркадиров ги негираше обвинувањата и изјави дека тие се политички мотивирани.

XS
SM
MD
LG