Достапни линкови

logo-print

Контроверзни измени во Уставниот суд на Полска


Полскиот претседател Анджеј Дуда

Полскиот претседател Анджеј Дуда

Полскиот претседател Анджеј Дуда ги потпиша измените во законот за работата на Уставниот суд, со кои според критичарите ќе биде зајакнато влијанието на власта врз судот. Според измените, членовите на Уставниот суд кои се 15 можат да донесат одлука со согласност на 10 судии, а најмалку 13 треба да бидат присутни на најспорните случаи.

Според критичарите, со тоа Уставниот суд ќе биде принуден во донесувањето на одлуките да ги вклучи и петте судии кои неодамна беа назначени од владејачката партија.

XS
SM
MD
LG