Достапни линкови

logo-print

Давутоглу нема да се сретне со лидерот на прокурдската партија


Турскиот премиер Ахмет Давутоглу

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека не би било соодветно да разговара со лидерот на прокурдската партија во земјата за новиот устав. Според Давутоглу, разговорите не се можни, бидејќи лидерот на Курдската работничка партија, Селахатин Демирташ соопштил срамни коментари за Турција. Демирташ за време на посетата на Москва во минатата недела го осуди соборувањето на рускиот борбен авион од страна на Турција.

XS
SM
MD
LG