Достапни линкови

logo-print

Рахмон лидер на нацијата со доживотен имунитет


Таџикистанскиот претседател Емомали Рахмон

Таџикистанскиот претседател Емомали Рахмон

Таџикистанскиот претседател Емомали Рахмон потпиша закон со кој му се дава титулата „Лидер на нацијата“ и со кој си обезбедува доживотен имунитет од кривично гонење. Законот кој едногласно беше донесен од горниот и долниот дом на Парламентот на почетокот на месецот, официјално го прогласува Рахмон за основач на мирот и националното единство на Таџикистан и наведува дека тој не може да биде гонет за дела кои ги направил за време на неговото владеење. Законот исто така ги штити сите роднини на 63 годишниот Рахмон, кој е на власт во Таџикистан од 1991 година по распадот на Советскиот сојуз.

XS
SM
MD
LG