Достапни линкови

logo-print

Турција се договорила со ЕУ за визната либерализација


Турскиот министер за евроинтеграции Волкан Бозкар изјави денеска дека Турција постигнала договор со ЕУ за визна либерализација на земјата. Тој изразни надеж дека во октомври следната година турските граѓани ќе можат да патуваат без визи во земјите од Шенген зоната. Анкара и Брисел пред неколку недели постигнаа договор за намалување на мигрантскиот бран кон ЕУ.

XS
SM
MD
LG