Достапни линкови

logo-print

Србија не го поддржува Косово во ОН


Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави денеска дека неговата земја нема да го поддржи членството на Косово во меѓународните организации. Тоа, според него, би значело легализација на еднострано прогласената независност на Косово, вклучувајќи и ги ОН.

Во однос на изјавата на американскиот амбасадор Мајкл Кирби, тој потсетува дека САД и Србија имаат различно гледање на еднострано прогласената независност на Косово. Кирби во интервју за „Новости“ изјави дека нормализацијата на односите Белград и Приштина подразбира членство на Косово во ОН.

XS
SM
MD
LG