Достапни линкови

logo-print

Папата Франциско за Божиќ повика на правичност


Поглаварот на Римокатоличката црква Папата Франциско за време на традиционалната Божиќна полноќна миса во црквата Свети Петар ги повика верниците на трезвеност и чувство на правдина во општеството полно со, како што рече, „нарцизам“. „Во светот кој понекогаш е груб спрема грешникот, а мек спрема гревот, неопходно е да се негува чувството на правичност“, изјави Папата пред неколку илјади верници во Ватикан. Полноќната миса можат да јаследат над милијарда католици во светот.

XS
SM
MD
LG