Достапни линкови

logo-print

Словенија очекува поголем бран на бегалци на пролет


Словенечкиот премиер Миро Церар

Словенечкиот премиер Миро Церар

Словенечкиот премиер Миро Церар изјави денеска дека оградата на границатамеѓу неговата земја и Хрватска ќе остане, бидејќи постои опасност од нов многу поголем бран на бегалци во текот на следната пролет. Според него, одлуката на владата за поставување ограда на границата била оправдана. Тој истакна дека се уште дневно во земјата доаѓаат од три до пет илјади бегалци. Тоа не е никаков блеф, како што наведе туку реална проценка.

XS
SM
MD
LG