Достапни линкови

logo-print

Сириските власти подготвени за преговори


Сирискиот министер за надворешни работи Валид Муалем.

Сирискиот министер за надворешни работи Валид Муалем.

Сирискиот министер за надворешни работи Валид Муалем изјави дека властите се подготвени да учествуваат во мировните преговори со опозицијата за решавање на конфликтот во Сирија кои ќе се одржат во Женева. Според него, Сирија е подготвена да земе учество во дијалогот без странско мешање. На 18 декември Советот за безбедност на ОН соопшти едногласно ја одобри резолуцијата за усвојување на меѓународен план за сирискиот мировен процес.

XS
SM
MD
LG