Достапни линкови

logo-print

Украина ќе воведе трговско ембарго кон Русија


Украинскиот премиер Арсениј Јацењук

Украинскиот премиер Арсениј Јацењук

Украинскиот парламент денеска гласаше во корист на законот со кој и се дозволува на владата да воведе трговско ембарго кон Русија. Украинскиот премиер Арсениј Јацењук пред парламентот изјави дека ќе го заштитат украинскиот домашен пазар. Според него, ќе бидат спроведени рестриктивни мерки против Русија, поради тоа што земјата пред една недела воведе ембарго на увозот на храна од Украина.

XS
SM
MD
LG