Достапни линкови

logo-print

СБ на ОН го поддржа мировниот договор за Либија


Советот за безбедност на Обединетите нации го поддржа мировниот договор меѓу завојуваните страни во Либија со кој се предвидува формирање на влада на национално единство во рок од 30 дена. Западните земји се надеваат дека овој договор ќе донесе стабилност и ќе помогне во борбата против милитантите на Исламската држава во Либија. Либија е во хаос од 2011 година откако беше соборен од власт Муамер ел Гадафи.

XS
SM
MD
LG