Достапни линкови

logo-print

Грузискиот премиер поднесе оставка


Грузискиот премиер Иракли Гарибашвили

Грузискиот премиер Иракли Гарибашвили

Грузискиот премиер Иракли Гарибашвили поднесе оставка од функцијата на една година од парламентарните избори. Тој во телевизиско обраќање на нацијата изјави дека иако ја напушта функцијата ќе остане лојален војник на неговата земја. Гарибашвили со таквата одлука истакна дека сака да им биде пример на младите генерации дека владините позиции се привремени. 33 годишниот Гарибашвили стана најмладиот премиер во Европа кога беше именуван на функцијата во ноември 2013 година.

XS
SM
MD
LG