Достапни линкови

Односите на Русија и Турција ќе останат пријателски


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека односите меѓу неговата земја и Турција ќе останат пријателски и покрај соборувањето на рускиот борбен авион. Според него, двете земји преживеале тежок период кој не е најдобар за нивните односи. Но, како што наведе Лавров односот меѓу Русија и Турција е пријателски, се заснова на доверба, историја на заедничкото сожителство, заеднички проекти во културната, хуманитарната и економската сфера.

XS
SM
MD
LG