Достапни линкови

logo-print

Грција го повика амбасадорот во Чешка


Грција го повика својот амбасадор во Чешка „на консултации во Атина“, поради изјавата на претседателот на земјата Милош Земан. Тој неодамна упати критика до Атина за „бавноста во заштитата на Шенгенските граници и приемот на бегалците“. Земан изјави дека Чешка може да и се приклучи на еврозоната, дури откако ќе се реши учеството на Грција во монетарната унија.

XS
SM
MD
LG