Достапни линкови

logo-print

Ирачките сили се пробиле до центарот на Рамади


Ирачките сили успеале да се пробијат до центарот на Рамади со цел да ја преземат контролата врз градот од милитантната група Исламска држава. Ирачките сили напредувале кон владата, при што борбите се воделе во близина на комплексот згради. Поддршка на ирачката војска и дале и воздушните сили од земјата. Операцијата за освојување на Рамади, кој е на 100 километри од Багдад започна на почетокот на месецот.

XS
SM
MD
LG