Достапни линкови

logo-print

Русија против откажувањето на Северниот тек


Русија предупреди дека секој потег на Европската унија кој води до откажување од гасоводот Северен тек од рускиот Балтички брег до Германија ќе претставува удар за Европа. „Страните постигнаа значаен напредок во законските, техничките и финансиските аспекти на овој договор“, оцени рускиот министер за економија Алексеј Улиукаев во Брисел, додавајќи дека станува збор за зачувување на европската енергетска рамнотежа. Проектот Северен тек 2 во кој се вклучени германски и холандски компании, како и руски Газпром беше доведен под прашалник во минатата недела откако Италија ја покрена темата околу проширувањето на економските санкции врз Русија.

XS
SM
MD
LG