Достапни линкови

logo-print

Украина не го исплати долгот спрема Русија


украинскиот премиер Арсениј Јацењук

украинскиот премиер Арсениј Јацењук

Руското министерство за финансии соопшти дека Украина не и исплати на Русија 3 милијарди долари долг од евро обврзницата до предвидениот рок 21 декември. Претходно украинскиот премиер Арсениј Јацењук објави дека е прогласен мораториум на секоја исплата кон Русија. Тој не соопшти кога Украина ќе биде подготвена да го исплати долгот. Москва најави дека за ваквиот потег ќе покрене постапка пред меѓународните судови.

XS
SM
MD
LG