Достапни линкови

logo-print

Шест американски војници убиени во Авганистан


Министерството за одбрана на САД соопшти дека шест американски војници загинале во самоубиствен бомбашки напад во близина на воздушната база Баграм во Авганистан. Тоа беше најсмртоносниот напад врз меѓународните сили во таа земја од август годинава. Секретарот за одбрана Еш Картер соопшти дека притоа загинале и двајца припадници на воениот персонал, како и еден американски воен соработник. До нападот дојде во момент кога талибанските милитанти ја презедоа контролата врз Сангин во провинцијата Хелманд кој се наоѓа јужно од Баграм. Пентагон и Белата куќа изразија сочувство до семејствата на загинатите и наведуваат дека САД остануваат посветени на поддршката на авганистанскиот народ. Вчера исто така дојде до ракетен напад врз едно предградие на Кабул каде што се лоцирани многу странски амбасади. Нема извештаи за жртви.

XS
SM
MD
LG