Достапни линкови

logo-print

ЕУ ги продолжи санкциите против Русија


ЕУ ги продолжи санкциите против Русија за дополнителни шест месеци поради улогата на земјата во кризата во Украина. Санкциите ќе бидат продолжени до 31 јули наредната година. Унијата соопшти дека одлуката за продолжување на санкциите е донесена поради мировниот договор од Минск, кој го потпиша Русија, а кој нема да биде целосно имплементиран до крајот на годинава. Санкциите за прв пат беа воведени на 31 јули во минатата година по руската анексија на Крим и по поддршката на проруските бунтовници во источна Украина.

XS
SM
MD
LG