Достапни линкови

logo-print

Крај на двопартиската ера во Шпанија


На вчерашните избори шпанските владејачки конзервативци добија најмногу места, но го загубија мнозинството во парламентот кој има 350 пратеници. Успехот на новите партии како Подемос и Сиудаданос го означија крајот на повеќедеценискиот менување на власта меѓу две партии во Шпанија.

XS
SM
MD
LG