Достапни линкови

logo-print

Во Пекинг вонредна состојба поради загадувањето


Кина по вторпат месецов прогласи вонредна состојба поради загадувањето на воздухот во Пекинг. Густиот смог ги принуди властите да издадат наредба за затворање на училиштата во Пекинг, а автомобилите возат пар – непар. Се очекува дека густиот смог ќе се задржи и во текот на викендот. Загадувањето во поголемиот дел од Северна Кина се должи на термоцентралите кои работат на јаглен.

XS
SM
MD
LG