Достапни линкови

logo-print

Најмалку 18 мигранти се удавиле во Егејско Море


Најмалку 18 луѓе се удавиле кога во текот на изминатата ноќ потонал брод кој пловел во Егејско Море кон грчкиот остров Калимнос.

Според турските медиуми, припадници на турската крајбрежна стража спасиле 14 луѓе, меѓу кои имало Сиријци, Ирачани и Пакистанци.

Податоците на ОН покажуваат дека повеќе од 800.000 бегалци оваа година го преминале Средоземното Море на пат кон Европа, а над 3.400 загинале при таквиот обид.

XS
SM
MD
LG