Достапни линкови

logo-print

Попоски на конференција за Западен Балкан во Стокхолм


Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски на денешната министерската конференција во Стокхолм за интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ истакна дека Македонија успеала да спроведе многу реформи во рамки на интегративниот процес. Според Попоски, Македонија редовно ја покажувала политичката зрелоста и одлучноста за придружување кон европското семејство.Еврокомесарот Јоханес Хан нагласил дека во процесот на проширување на Унијата не е важна брзината туку квалитетот.

XS
SM
MD
LG