Достапни линкови

logo-print

САД со помош за ирачките Курди во борбата против ИД


Американскиот секретар за одбрана Еш Картер

Американскиот секретар за одбрана Еш Картер

Американскиот секретар за одбрана Еш Картер го посетил вчера Ирбил, кој е главниот град на курдскиот автономен регион во Ирак како дел од неговата ненајавена турнеја во земјата и во соседен Авганистан. Картер остварил средба со курдскиот претседател Масуд Барзани и претставници на меѓународната коалиција предводена од САД кој се бори против милитантната група Исламска држава.

Картер изјави дека Барзани го уверил оти курдските сили ќе земат учество во напорите на коалицијата. Според него, следната испорака на оружје од САД за курдските сили ќе вклучува доволно опрема која ќе биде искористена во борбите за преземање на контролата врз градот Мосул.

XS
SM
MD
LG