Достапни линкови

logo-print

ФРОНТЕКС набрзо на границата со Грција


Европската агенција за управување со надворешните граници ФРОНТЕКС до крајот на месецот ќе го зголеми присуството во Грција, откако двете страни се согласија за неопходноста за поголема операција за справување со приливот на бегалците и мигрантите.

Операцијата, според соопштението, ќе почне на 28 декември, при што е предвидено распоредување на 376 офицери и преведувачи, како и експерти за испитување, истрага, земање на отпечатоци од прсти и подготвување на документи.

XS
SM
MD
LG