Достапни линкови

logo-print

Картер во ненајавена посета на Авганистан


Американскиот секретар за одбрана Еш Картер

Американскиот секретар за одбрана Еш Картер

Американскиот секретар за одбрана Еш Картер е во ненајавена посета на Авганистан каде ќе оствари средба со претставниците на американските сили и властите од земјата. Неговата посета доаѓа во време кога Авганистан се соочува со зачестени напади на талибанците и со голем број на жртви.

Во извештај на Конгресот во минатата недела беше наведено дека нападите во главниот авганистански град Кабул се зголемени за 27 отсто од почетокот на годината до средината на ноември споредено со истиот период во минатата година.

XS
SM
MD
LG