Достапни линкови

logo-print

Мајка Тереза во септември ќе биде прогласена за светица


Добитничката на Нобеловата награда за мир Мајка Тереза која целиот нејзин живот го посвети помагајќи им на најсиромашните ќе биде прогласена за светица во септември идната година. Ватиканскиот весник „Авенире“ објави дека Папата Франциско во четвртокот го одобрил декретот со кој се признава чудото во нејзиното посредување со Господ. Станува збора за заздравување човек кој имал смртна болест на мозокот. Мајка Тереза која почина во 1999 година на 87 годишна возраст беше прогласена за блажена во 2003 година од Папата Јован Павле. Мајка Тереза како Гонџа Бојаџиу е родена во Скопје во 1910 година и им помагаше на сиромашните во Калкута, Индија.

XS
SM
MD
LG