Достапни линкови

logo-print

Путин не се согласува надворешна сила да одлучува за Сирија


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека никогаш нема да се согласи надворешна сила да одлучува за тоа дали Башар ал Асад треба да остане претседател на Сирија и додаде дека кризата во земјата може да биде решена само на политички начин. Тој говорејќи на редовната годишна прес конференција истакна и дека Русија ќе продолжи да се бори во Сирија се додека силите на Асад се борат против милитантите на Исламската држава. Путин нагласи и дека се уште не донел одлука дали Русија треба да воспостави постојана воена база во Сирија.

XS
SM
MD
LG