Достапни линкови

logo-print

Белата куќа демантира дека ја омекнува позицијата кон Асад


Портпаролот на Белата куќа Џош Ернст

Портпаролот на Белата куќа Џош Ернст

Портпаролот на Белата куќа Џош Ернст изјави дека Вашингтон продолжува да инсистира на тоа сирискиот претседател Баша ал Асад да замине од власт и покрај некои сугестии оти го омекнува својот став за ова прашање. Ернст ова го изјави откако американскиот државен секретар Џон Кери во Москва се сретна со рускиот претседател Владимир Путин и со шефот на дипломатија Сергеј Лавров за решавање на граѓанската војна во Сирија. Кери во Москва изјави дека САД и нивните партнери не барале промена на режимот во Сирија. Руски и американски претставници се очекува да им се приклучат на сириските опозициски лидери на разговорите што за утре се најавени во Њујорк.

XS
SM
MD
LG