Достапни линкови

Иванов-Македонија може да прими 2000 бегалци


Претседателот Ѓорге Иванов

Претседателот Ѓорге Иванов

Претседателот Ѓорге Иванов на заедничката средба денеска во Брисел со неговиот српски колега Томислав Николиќ, еврокомесарот за проширување Јоахнес Хан и со првиот човек на Европскиот совет, Доналд Туск им повторил дека Македонија има капацитет привремено да прифати две илјади бегалци и тоа само при нивниот транзит.

Иванов истакнал дека Македонија нема капацитет да задржува бегалци, бидејќи нејзината територија е само 160 километри и нема потреба во земјата да се отвораат капацитети каде тие лица би биле згрижени доколку коридорот се затвори.

XS
SM
MD
LG